За или против разстоянията в кода?

Спам форум

За или против разстоянията в кода?

За.
25
83%
За, ако е с мярка.
4
13%
Против.
1
3%

Total votes: 30

nqkafff
Турист
Турист

Post by nqkafff » Sun Dec 22, 2013 10:58 pm

мда ужас, твърдо за. като видя такъв код, зле ми става. предпочитам да си поиграя и да го форматирам колкото мога, вместо да работя директно така с него :)

misho
Много Редовен
Много Редовен
Answers: 49

Post by misho » Mon Dec 23, 2013 8:23 am

Alt + Shift + F в NetBeans поправя подобни недоразумения.
Не мога да се съглася, че производителността трябва винаги да е с предимство пред четимостта на кода. За да се развива софтуера, който пишеш, кодът ще бъде многократно препрочитан и осмислян от теб след време или от други хора. Без форматиране... Не би искал да причиниш това никому, повярвай ми! :wink:

StormBreaker
Шаман
Шаман
Answers: 344

Post by StormBreaker » Mon Dec 23, 2013 8:56 am

gLaVoReZa wrote:@qazxsw

Аз на Python не пиша. От около 2 години се занимавам почти само с CMS-и, и съответно пиша PHP и JS. Даже и SQL не съм писал от доста време. Пиша в такъв, бих казал сбит и изчистен стил... Поне според мен де. Някои хора казват, че нищо не ми се разбира, но според мен е четимо.
Добре де, използвал си 1/3 от ширината на екрана си. Какво ти пречи да удариш по един таб където трябва? Всичко което се вижда в момента ще се вижда и после.

Мисля, че всички стигнахме до извода, че горепоказаният код не е лесно четим :) Аз ако трябва да работя с такъв код например първо ще мина през него, ще го подредя и тогава ще почна да го променям. :)

eddyy93
Потребител
Потребител

м

Post by eddyy93 » Mon Dec 23, 2013 9:13 am

Мисля си за този цитат:
"Any fool can write code that a computer can understand. Good programmers write code that humans can understand." - Martin Fowler.

qazxsw
Много Редовен
Много Редовен
Answers: 18

Post by qazxsw » Mon Dec 23, 2013 12:47 pm

gLaVoReZa wrote:@qazxsw

Аз на Python не пиша. От около 2 години се занимавам почти само с CMS-и, и съответно пиша PHP и JS. Даже и SQL не съм писал от доста време. Пиша в такъв, бих казал сбит и изчистен стил... Поне според мен де. Някои хора казват, че нищо не ми се разбира, но според мен е четимо.
За сбит да, но за изчистен, не е.

Кода които пишеш може да е okay за теб, но ако работиш в team с други хора повярвай, те няма да са щастливи да работят с теб.

Живеем в 21 век и да въпреки, че оптимизацията на кода е важна, няма начин да ме убедиш, че като не правиш табове или оставяш празни редове кода ти работи видимо по-бързо. Това което правиш може да зарежда с 0.001 по-бързо, но струва ли си за такова число да се жертва това как кода се чете и да забавяш работата на цял екип от програмисти?

Като за финал.
Прочети малко в Интернет относно фразата: "Premature optimization the root of all evil." Ще видиш много хора работили в сферата на технологиите през целия си живот, да повтарят отново и отново, че преди да мислиш за оптимизация на кода, първо напиши всичко от-до изчистено виж кое как върви и след това започвай да оптимизираш. Никога не започвай с мисълта 'Сега ще напиша възможно най оптимизирания код ever!'.

xyz1
Нов
Нов

Post by xyz1 » Mon Dec 23, 2013 5:45 pm

Това което gLaVoReZa дава е нечетимо и за мен. Но лично аз не използвам никога табове! Вместо един таб, то използвам един интервал. Освен това подреждам скобите { } една под друга, като след отварящата скоба веднага пиша код. Това е оптималния вариант за мен - от опит го знам! Достатъчно добре виждам и отмествания от 1 интервал.

Относно по-големи проекти дали ще намеря хора, които пишат така? Вероятно ако не го правят (или поне не могат да го приемат), тогава вероятно ще имаме разминавания не само относно оформлението, а и по други виждания за структурата на програмата. Работата ще е обречена още в началото и по-добре да се търсят други хора...

djman
Гуру
Гуру
Answers: 110

Post by djman » Mon Dec 23, 2013 5:56 pm

xyz1 wrote:Това което gLaVoReZa дава е нечетимо и за мен. Но лично аз не използвам никога табове! Вместо един таб, то използвам един интервал. Освен това подреждам скобите { } една под друга, като след отварящата скоба веднага пиша код. Това е оптималния вариант за мен - от опит го знам! Достатъчно добре виждам и отмествания от 1 интервал.

Относно по-големи проекти дали ще намеря хора, които пишат така? Вероятно ако не го правят (или поне не могат да го приемат), тогава вероятно ще имаме разминавания не само относно оформлението, а и по други виждания за структурата на програмата. Работата ще е обречена още в началото и по-добре да се търсят други хора...
Смисъла на табовете е, че можеш да настроиш как да се показват - като 1,2,3,4 и повече интервала. ;)

Post Reply