Фейсбук - фалшиви лайкове

Doris

Registered
От известно време забелязвам, че във фейсбук ми се появяват лайкнати уж от мен страици, които изобщо не ме интересуват. Днес даже имах публикувани на стената връзки към някаква страница. Това някакъв вирус ли е, или си е от самия фейсбук?
 
Ами май е от facebook, нали има опция да си платиш за да ти се харесва страницата и предполагам че на произволен принцип избират хора които уж са харесали дадена страница.

По едно време и при мен много често се случваше и от компютъра дори не виждах че съм "харесал" някоя страница, но на телефона ми излизаха. После от компютъра ги махах от харесани, че от телефона май нямам такава опция :)
 
Четох, специално за тази простотия, в някои саитове като влизаш си имат скрипт (който е скрит разбира се) който автоматично харесва някоя страница от твоя профил. Поразрови се из ГУГЪЛА за проблема и ще изчетеш тонове материал как се прави...
 
Лайкджагинг , гледал си някакви интерестни клипове може би, а като ги стартираш харесваш страници :)
 
Върху самия клип има някакъв овърлей слой който играе ролята на бутон "харесва ми" , когато цъкнеш с мишката върху клипа той тръгва от втория или третия път и всекя "неуспешно" пускане на клипа е харесване на на нова страница с всеки клик който правиш върху него. Същото е и ако влезеш в някаква страница и ти изкочат диалогови прозорци с въпрос и ти се налага да натиснеш по 2 пъти бутона за отговор на диалога и така също харесваш страница :?: :x
 
Виж в тази тема е дискутирано същото нещо - http://web-tourist.net/forum/viewtopic.php?t=126280
Аз съм описал 1-2 extension-a с които да си защитиш профила от подобни глупости.
 
Това се нарича LikeJacking.
Най-добрия начин да се защитиш е като не влизаш в сайтове дето "ШОК! НЕЩО СЕ СЛУЧИ ПРЕДИ 5 МИНУТИ. ВИДЕО. НАТИСНИ ТУК" и тем подобни. Или загледай се ако в сайта на повечето места курсора е pointer ( ръчичката ). Най-вероятно си попаднал на такъв сайт.
 
Мерси за отговорите :)
Значи, при мен са използвали лъжлив бутон за харесване и споделяне.
 
Затова от време на време, проверявай какво правиш в мрежата - www.facebook.com/me/allactivity :)
 

Горе