Усещате ли инфлацията?

Аз имам една идея за бизнес с реклами и мисля, че още не съм виждал такова нещо в БГ :D
 
Днес измислих два проекта, но те се оказаха толкова малки, че не са за цели двама човека. Явно засега съм в творческо безсилие...
 
deam0n каза:
Аз имам една идея за бизнес с реклами и мисля, че още не съм виждал такова нещо в БГ :D

Ми то и да ни я споделиш, ще ни домързи да я откраднем даже :D

peterivanov14 каза:
Не, доходите са ми прекалено високи

Ти се регна за да споделиш това ли? Очарован съм :D

xyz1 каза:
Днес измислих два проекта, но те се оказаха толкова малки, че не са за цели двама човека. Явно засега съм в творческо безсилие...

Ами за творенето се иска муза, не се насилвай, когато дойде :lol:
 
Ето, че достигнах до идеята, че е добре да се реализира проект за организирането на реализацията на скрити проекти.
Защо скрити и как да се крият? Често скриването на проекта се приема като начин да се предпазиш от кражба на идеята, но реално нещата са много по-комплексни. Нека все пак да поместим списък с мотивите, защо да не залагаме на публично представени проекти:

1. Открадване на проекта. Да това е добре известна причина, но понякога тя дори е анти-аргумент. Например аз често съм измислял и представял публично сателитни проекти, т. е. такива чиято дейност много би ми била полезна за други начинания. Ясно е, че сам човек не може да прави големи проекти и се надявах някой да открадне поместения от мен проект, но желаещи няма.

2. Насилствено ангажиране. Друг много вреден ефект на публичните проекти е това, че често се ангажират с тях хора, които на които всъщност не им допада. Примерно помествам публичен проект и лицето Х ме пита за подробности. Давам подробности, след което лицето Х понякога се съгласява, дори и преди да е разбрал за другите детайли при реализацията. Така нещата дори и да тръгнат (защото на лицето Х много му се прави нещо) по-нататък са обречени. При тайните проекти много преди да разбереш по същество каквото и да е има продължителен период на взаимно проучване - иначе какъв таен проект е, ако го снасяш информацията на всеки желаещ. Това си е публичен проект.

3. Обезценяване на идеята. Често на дадена идея не се гледа на сериозно, ако тя е представена публично. И с право, защото тя става едно от многото поместени в интернет и губи индивидуалност. Освен това се счита, че щом никой не се пробва да я краде, то значи тя просто не си струва.

4. Пропускане на "уау" ефекта. Често с даден нов проект опитваш да повлияеш емоционално на потенциалните да ги наречем клиенти. Това може да стане с едно блестящо начално представяне. Идеята е много добра, освен ако всъщност този проект не си го обявил вече публично преди време. Тогава изненада няма да има и така началното представяне става осакатено. А то често е нужно и за твоя лична мотивация, т. е. за да видиш бърз ефект от работата си. При едни слаб интерес е по-възможно да се отчаеш и да решиш, че начинанието ти не струва.

5. Подготвена зловредна реакция. Краденето на проект както споменахме е една опасност. Но много по-възможна и лесна за реализиране реакция е да ти бъде спъвана работата, ако примерно с проекта си си навлязъл в някоя чужда ниша. Повече от ясно е, че атаките срещу теб е по-вероятно да са успешни, ако се подготвят по от рано, а именно когато преди време публично се представил с какво планираш да се занимаваш.

След като вече описахме защо проектите не е добре да са публични, то нека сега да споменем и как си представяме реализацията на скритите проекти. Да скрит проект можеш да си разработваш сам на някакъв компютър, който не е свързан с интернет. Но така едва ли може да стигнеш до нещо сериозно, защото един човек за по-съществен проект е крайно недостатъчно. Така най-важното е да се осъществи съвместна работа.

За да бъдат проектите наистина тайни, то трябва да се заложи на една почти 100% сигурна комуникация между разработчиците. Ползването на специализиран хардуер, който не е със съвременните процесори, а е базиран на микроконтролер - това е основната идея на проекта. Естествено трябва да имаме среда за работа, като последната трябва най-малкото да притежава текстов редактор. Да това софтуерни проекти на нестандартен вид компютърна конфигурация не могат да се развиват, но защо да се ограничаваме точно с тях. Нека да помислим за нещо по-стабилно, като производство (на нещо, което трябва да е по-просто, за да го постигнем). За да се предава информацията скрито през интернет е достатъчно да се ползва AES криптиране, а скритите ключове да се предадат при среща на живо между съразработчиците.

Дали описаната по-горе сигурна среда не е параноя по отношение на сигурността? Може и така да е, но определено този модел носи и свои съществени предимства. Например забравяте изцяло за хакерство и бавна работа на компютъра - всичко си върви по фиксиран шаблон, а най-важното е да се обменят текстове от вид документация за проекта. Освен това забравяте и за нуждата от update по никое време. Подобрения може да правите, но това е по-скоро когато ви се налага, а не просто за да рискувате да работите в нова често несигурна компютърна среда. Да отбележим, че някои от изброените недостатъци доскоро бяха един почти незначителен проблем, но с времето те вече стават все по-осезаеми. Например съвсем наскоро се появиха трайно в новините атаките с рансъмуер - нещо, което преди време беше почти напълно забравено.

Накрая да споменем, че ако се създаде стойностен скрит проект ползвайки техниката спомената по-горе, то може и самият проект да стане печеливш, като започне да се търсят подобни компютърни конфигурации.
 
@xyz1 ти ме уби батко. Като цяло сериозно ли виждаш споделянето на идея за проект публично, като основен проблем? Интересно ми е мнението ти просто. Защото за мен една идея сама по себе си не струва нищо.. има много дълъг път да извърви за да стане печеливша, например.
 
Точно така си е - публичното споделяне е много основен проблем. Хората подценяват решаващата роля на маркетинга (защото те не могат да са експерти хем в това хем в програмирането), но всъщност това е изключително важен фактор. А това, че една идея сама по себе си че не струва нищо - това също си е самата истина. Но ако една идея не струваща нищо бъде и споделена публично - тогава тя е просто обречена и какъвто и път да извърви, то провалът ѝ е някак сигурен. Поне на 95%. Човек не трябва да се отнася небрежно към началото на дейността си.
 

Горе