Лаптоп за сървър

lub4o

Registered
Здравейте, тъй като ми се прецака матрицата и нямам намерения скоро да я сменям .
Та ми хрумна една идея за лаптопа, да си го направя нещо като сървър, четох в форума една тема по този въпрос и се чудя, би ли свършил работа за да си хостна нещо като блог.

RAM: 4GB DDR3 1066MHz
HDD: 320GB, 7200 об./мин., SATA
Processor: Intel Pentium 967 1.30GHz двуядрен 2MB L3 Cache
10/100/1000 с RJ-45 конектор
 
Да, ще ти свърши работа.

Може да го ползваш и за повече от един блог - например..т.е за повече сайтове.
 
Благодаря, обмислих и офертата да качвам мои авторски клипове на сървъра и на споделения ми хост да ги извиквам, защото иначе стрииминга на споделения е забранен. Предполагам няма да се товари толкова.

Мисля, че ще е по - добре да махна батерията и да си го държа в захранването, пък ако спре тога ще му сложа батерията.

И ако може да ме посъветвате, коя ОС да ползвам ?
 
За ОС ти препоръчвам някаква Linux дистрибуция :) Тествал съм локално една машина с Windows и Ubuntu-то на моя лаптоп и лаптоп обработи по-бързо всичките 50 000 заявки :)
 
lub4o каза:
Благодаря, обмислих и офертата да качвам мои авторски клипове на сървъра и на споделения ми хост да ги извиквам, защото иначе стрииминга на споделения е забранен. Предполагам няма да се товари толкова.

Мисля, че ще е по - добре да махна батерията и да си го държа в захранването, пък ако спре тога ще му сложа батерията.

И ако може да ме посъветвате, коя ОС да ползвам ?

Debian/FreeBSD

Относно товаренето , не би трябвало , може по - бавно да зареждат видеотата защото ще бъде един вид "отдалечен сървър/хост". Ако нета ти е добър, не би трябвало да има проблеми.

Колкото до батерията - ти си решаваш. Ако ти спре тока /например/ ако е без батерия ще ти угасне сървъра, докато ако е на батерия може да издържи малко повече зависимост от батерията. Един вид, ще я ползваш като UPS. :D :}
 
nom3r1 каза:
lub4o каза:
Благодаря, обмислих и офертата да качвам мои авторски клипове на сървъра и на споделения ми хост да ги извиквам, защото иначе стрииминга на споделения е забранен. Предполагам няма да се товари толкова.

Мисля, че ще е по - добре да махна батерията и да си го държа в захранването, пък ако спре тога ще му сложа батерията.

И ако може да ме посъветвате, коя ОС да ползвам ?

Debian/FreeBSD

Относно товаренето , не би трябвало , може по - бавно да зареждат видеотата защото ще бъде един вид "отдалечен сървър/хост". Ако нета ти е добър, не би трябвало да има проблеми.

Колкото до батерията - ти си решаваш. Ако ти спре тока /например/ ако е без батерия ще ти угасне сървъра, докато ако е на батерия може да издържи малко повече зависимост от батерията. Един вид, ще я ползваш като UPS. :D :}
Да, но ако батерията е постоянно включена и да кажем този сървър седи към 1-2 месеца, батерията няма ли да се прецака?
В момента ми държи по 6 часа.

Пък ако спре тока, ще има един 2-3 минутен shutdown, докато намеря xD
 
Скапва се - приблизително след една година нищо не става от нея. Имам една такава.. :D

Иначе, да - shutdown-а не е проблем, ако си покрай него. В крайна сметка ти си знаеш. :?:
 
Не би трябвало да имаш проблем с батерията като държиш лаптопа включен постоянно на ток. Но все пак, ако се притесняваш си вземи 1 UPS извади батерията, и така при спиране на тока ще държи 2-3 часа зависи от ups-a. Аз лично моя лаптоп не съм го спирал от 6 месеца на ток и батерията му е в него, но още му няма нищо.
 
Мерси, ще сложи Debian и се надявам да не изпуши лаптопа xD
Ще мисля и как да оправя проблема с SMTP

Не искам да оставям батерията, да не се прекаца, защото след време може да сменя матрицата.

Също така като се замисля, няма значение дали ще има батерия или не, защото и в двата случая няма да имам нет.
Намислил съм го чрез рутера да вържа лаптопа, защото другите два кабела са ми вкарани в pc - тата. Та ако спре тока рутера ми гасне съответно и нета. Трее си юпиес :D
п.п
А имате ли представа, как би се държал при 5-6 сървъра на CS.
 
Повярвай не искаш да държиш лаптоп постоянно натоварен. Ще го скапеш. Най-малкото ще му е доста горещо и има опасност да му стопиш дъното. На някои модели се получава това. А хубаво охлаждане на лаптоп...
 
StormBreaker каза:
Повярвай не искаш да държиш лаптоп постоянно натоварен. Ще го скапеш. Най-малкото ще му е доста горещо и има опасност да му стопиш дъното. На някои модели се получава това. А хубаво охлаждане на лаптоп...
Ще видим как ще се държи 1 седмица и ако много се загрява ще му мисля.
 
Има едни масички за лаптопи мисля, че са около 10-20 лв - не са скъпи. На мен ми донесоха преди седмица-две от Италия обаче, на пръв поглед не е нищо особено , обаче лаптопите не загряват - е .. поне не както преди.

Абе, честно да ти кажа сядам на лаптопа да зяпам някой филм..клип или да драсна някое сайтче, стига да имам време.. то и заради това не ми прави голямо впечатление дали загрява.

Тоя , който му прецаках батерията го държах около 6-7 месеца без изключване и си даде фира.

Ако решиш да ползваш машина , която ще е всеки ден пусната ти препоръчвам да си вземеш някое сървърче или настолен компютър, но с добро охлаждане. По-горе @Breakera си изказа мнението за охлаждането им.
 
Благодаря за мненията. Лаптопа все още е в сервиза и чакам да ми го върнат.
Просто идеята ми беше лаптопа да не хваща прах в шкафа, защото скоро матрица едвали ще му купя. При положение, че лаптопа струва 700/800 лв, от сервиза ми разправят 300$/400$ нова матрица ...

Ще го тествам да видим как ще се държи температурата. А и да се стопи, здраве да е и без това с моя късмет съм за никъде :D


А за масичката, ще потърся.
 

Горе