Защита на .htaccess

bganonymous

Registered
Здравейте! Наскоро един хакер вкара в .htaccess код който пренасочва към друга страница чрез хакерски метод. Как да защитя .htaccess от това?
 
1. Интересно как е достъпил до невидим файл
2. Сложи му права за четене само, за да не може по някакъв начин отвън да се вкара код вътре
3. Ако си на твой сървър, просто направи виртуален сървър и забранявай всички IP освен твоето да четат файла. Би трябвало да няма проблем.
 
bganonymous каза:
Здравейте! Наскоро един хакер вкара в .htaccess код който пренасочва към друга страница чрез хакерски метод. Как да защитя .htaccess от това?

Качил ти е файл, който позволява достъп до системната конзола на host-а (shell) и по този начин може да добавя/редактира/изтрива/чете и каквото се сетиш.. Другият вариант е чрез директна уязвимост в кода.

Не си дал достатъчно информация, дали използваш CMS и т.н, за да ти дадем съвет или да те опътим както можем. :)
 
По вида на добавения код и страницата, към която сочи може да се ориентираш чрез Гугъл как е станало . Защото такива поразии по правило не са уникални.
Може и да е от вирус на компютъра ти, чрез който да са ти взели паролите.
 
Не е вирус на компютъра ми. Разбрах как е станало. Хакерът е направил .php файл на сайта ми, скрит в една от директориите. Чрез него е можел да вижда, редактира и изтрива всеки един файл на сайта ми.
 
bganonymous каза:
Не е вирус на компютъра ми. Разбрах как е станало. Хакерът е направил .php файл на сайта ми, скрит в една от директориите. Чрез него е можел да вижда, редактира и изтрива всеки един файл на сайта ми.

Точно това, което и аз ти казах. Радвай се, че не ти е изтрил всичко от сървъра..

Сега следва да провериш кода много добре, защото може би имаш слабо място в системата. Дали използваш някоя, която е open-source или е авторска, не знам.. :roll:
 
bganonymous каза:
Системата е авторска. Аз съм я правил. Какво да правя сега?

Щом ти си я правил и никой друг я няма, значи 'хакера' е намерил уязвимост, чрез която е качил въпросният файл.. Писал си системата по лесния начин, като си използвал не-сигурен код. Трябва да провериш всеки един модул, за да разбереш какво се случва.

Ако искаш ми изпрати ЛС с повече информация и линк. Бих отделил някоя минута, за да прегледам, за какво иде реч..
 
bganonymous каза:
Системата е авторска. Аз съм я правил. Какво да правя сега?

Започваш с access логовете на уеб сървъра.
Щом знаеш къде се намира и как се казва php файла, то тогава:

1. Търсиш в лога името на файла. Би трябвало да намериш IP-то на посетителя и кога го е посещавал.
2. След като намериш IP-то, търсиш всички заявки от този IP адрес. Така би трябвало да разбереш URL-ите, които е посещавал.
3. От URL-ите преполагам ще можеш да се ориентираш, кой скрипт е пускал и кой от тези скриптове има функция за качване на файлове.
 
Открил съм IP-то на хакера. Но виждам, че е бил създал .php файл (скрипт), от който е осъществил атаката. Въпросът е: Как е успял да създаде този .php файл? :idea:
 
teroristd каза:
Може да го е качил през някаква форма за качване на снимки/файлове в твоя сайт.
Нямам форма за качване на снимки или видео клипове.
 
Еми принципно има най-различни варианти. Да не си си защитил папките както трябва, да ти е открил паролата за администраторската част ако имаш. Има и други.
 
Провери си лог-а на хостинга да видиш дали е влизано с чуждо IP. И все пак си оправи правата по папките и файловете.
 
bganonymous каза:
Открил съм IP-то на хакера. Но виждам, че е бил създал .php файл (скрипт), от който е осъществил атаката. Въпросът е: Как е успял да създаде този .php файл? :idea:
Чудесно. Можеш ли да видиш какво е посещавал преди да създаде файла?
 
А друг освен това IP посещавал ли е качения файл? Може би няма да намериш това инфо в current лога, а в по-стар.
 
Колега, добре де, тази папка за какво я ползваш? Какви файлове държиш в нея? От къде я достъпваш? През сайта възможно ли е да я достъпиш. Ако нямаш форми за добавяне на снимки или клипове, това не е фактор и чрез нефилтрирани текстови полета. Проследи аналогията и връзката. Няма как ние да ти кажем как е постъпил хакера. Снимай ни папките, дай ни информация за това как ги достъпваш и защо йерархията ти позволява да прави човека достъпност. Как е открил папката. От нея като структура на пътя визуализираш ли я някъде? Все пак човека трябва да достъпи файла и да знае къде се намира. Е не във всеки случай зависи ако файла е самостартиращ се нооо това е виш пилотаж за простият народ. Както и да е само съм чувал за подобен тип атаки. Така. Следвай логиката. Самата структура на сайта ти има повреда. Хакни се сам. Помисли къде грешиш. Обектно ориентирана ли ти е системата или процедурен код. Виж файловете които имат достъп до папката и боравят с нея. Тоест от някъде може да е намерил дупка. Чрез шел както казаха колегите много неща могат да станат. :)
 

Горе