Как се създава финтех стартъп.

xyz1

Registered
Интересувам се какви са законовите изисквания в повече за една стартираща компания, която да може да управлява нечии чужди пари? Примерно като epay.bg или phyreapp.com. На теория си мисля, че тези компании могат да източат всяка кредитна/дебитна карта на клиент и да изчезнат.
 
Интересна тема.

Относно източването - теорията не знам дали ще сработи


Относно това да направиш подобна платформа с чуждо финансирани , вероятно ще опреш на дърво. България е малък пазар, но ако гледаш глобално тогава си заслужава.
 
За съжаление не съм много сигурен в точните изисквания, но очевидно стартъпите fintech трябва да имат специални лицензи.

Чувал съм в други страни, че някои потребители губят пари в сметките си, което прави хората луди. Никой не е сигурен дали техните акаунти са били хакнати, но някои от тези потребители подозират вътрешни работни места.
 
Източването на карти/сметки е 50% открадната информация от вътрешен човек с достъп до данните а другите 50% са от хакнати сайтове/сървъри. Проблема не е в това да се намерят CC-та а да се вземат парите.
 
Мен ме интересува точно въпросът с лицензите как стои. Къде се проверява, какво се изисква и т. н.

Друго нещо, което ме интересува възможно ли е и законно ли е осъществяването на "течащи" плащания? Ще дам пример. Имаме парцел и си правите частен парк. В него над дадени пейки слагате мощна лампа, която всеки потребител със съответното мобилно приложение може да включи, примерно за да си чете книга. Идеята е, че таксуването става според престояното време, като например като си тръгне потребителят (отчетено по GPS координатите на смартфона му), то лампата загасва и сметката спира да се точи.
 
xyz1 каза:
Мен ме интересува точно въпросът с лицензите как стои. Къде се проверява, какво се изисква и т. н.

Друго нещо, което ме интересува възможно ли е и законно ли е осъществяването на "течащи" плащания? Ще дам пример. Имаме парцел и си правите частен парк. В него над дадени пейки слагате мощна лампа, която всеки потребител със съответното мобилно приложение може да включи, примерно за да си чете книга. Идеята е, че таксуването става според престояното време, като например като си тръгне потребителят (отчетено по GPS координатите на смартфона му), то лампата загасва и сметката спира да се точи.

По-вероятно е да го таксуваш, когато времето му вече е известно. Тоест ти в реално време не можеш да правиш на всяка секунда нонстоп заявки за да точиш от него пари. Културният вариант е, когато таймера му приключи и GPS локацията е променена, то да го таксуваш наведнъж с 1 заявка. Като влезеш в такси, плащаш след приключване на курса, не даваш пари на таксиджията на всеки метър изминато разстояние. Ти си калкулираш сумата по времето спрямо цената. Тоест ти ако ще точиш в реално време, не знам какъв съпорт, машини и гаранции на потребителите ще трябва да дадеш. Чисто технически ако тръгнеш да осъществяваш тези "течащи" плащания ще се озориш ама много.
 
По-скоро трябва да е някакъв app и гугъл сторито и всеки да може да си го тегли. Въпроса е как искаш да точиш парите на хората. Дали да е през системата на оператора да се начислява на сметката му или искаш да е така нареченото банково плащане(с карта).
 
Идеята на "течащите" плащания е, че така няма опасност в крайна сметка клиентът да няма пари да си плати!!! Идеята е не да се ползва банкова карта, а от банкова карта да се прехвърлят пари към специален електронен портфейл, където потребителят да даде право (примерно за част от сумата) за постепенно точене.
 

Горе