Инвестиране в Акции

Cenov

Registered
Борсата предлага уникалната възможност за търгуване с акции от България, предполагам, че това е ясно на повечето хора тук.

Всичко което е нужно е акаунт в някой брокерски сайт/приложение и започвате, толкова е просто :) Но всъщност не е баш така, защото повечето хора губят парите си, особено новобранците без никакъв опит.

Към пазара има два основни вида инвеститори. Едните са така наречените холдъри, които купуват акции на сигурни компании или индекси с доказана история, като S&P 500 и т.н (индекс означава сбор от акции на много (в конкретния случай 500) печеливши компании). Там нещата са почти 100%, защото тези индекси никога в историята не са били на минус в дългосрочен план. Подходящо е за хора със свободни пари, които не искат да ги държат по банките. Вкарваш и забравяш с години за тях, само се радваш на 8-10% доходност на година. Проблема на тази стратегия е, че трябва да притежаваш голяма сума пари и да можеш да си позволиш да я затвориш, без да бараш поне 10-тина години. Риска е минимален, естествено отново съществува, зависи кой е брокера и т.н.

Другият вид инвестиране е Day Trading, това са хората, които реализират печалби от разликата в цената, или така наречените спекуланти. Изключително трудно за усъвършенстване и огромен процент от така наречените дей-треидъри губят всичко с което са влезнали, рано или късно. Информацията която трябва да се усвои е адски много - фундаментален анализ, технически анализ, как се разчита графиката, кое какво значи, ужас е, изисква много време за навлизане в материята. Име безброй стратегии за дей-трейдинг и почти всички ще Ви доведат до загуба :D .

Факт е че има страшно много хора, които се занимават с това и изкарват страхотни пари, дори българи. Принципно самото започване не е никак трудно, може да се започне и с малка сума, около 50 лв. примерно.

От брокерите аз използвам еторо и го препоръчвам за новобранци или традинг212. Има и много други, robinhood примерно (не съм го използвал), но тези са най-популярните, традинг212 има интерфейс на български даже. Моят опит е много скромен и е по-скоро за да стоя в час от колко бизнес инвестиция..

Инвестирал съм в големи и сериозни компании, много малки суми. Вие инвестирате ли?
 
Интересна тема, а с данъците как е? Какво ли не съм чел, че трябва да се прави - от това просто да платиш 10%, до това да водиш най-подробни записки кога, какво и на каква цена е купувано и продавано.
 
djman каза:
Интересна тема, а с данъците как е? Какво ли не съм чел, че трябва да се прави - от това просто да платиш 10%, до това да водиш най-подробни записки кога, какво и на каква цена е купувано и продавано.

Ами май е така, но ако не продаваш, мисля че няма данъчно събитие. Иначе, ако си имал 20 затворени позиции през годината голямо писане ще падне. Възможно е да има някаква опция от самото приложение, готова бланка за принтиране или нещо от сорта. Аз не съм теглил още, не мога да кажа как е положението :D
 
Аз на базик миналата година сложих 500лв в Trader, дето вече го няма като гледам, и излязох на няколко хиляди процента печалба, докато играх с цената на петрола. ^^
 
Яко :) А Trader вече е Trading212.

Иначе поразучих - в общи линии има 3 момента за деклариране според моето разбиране:
- притежаване на акции
- продажба (независимо дали на печалба или загуба)
- дивиденти
Всичко става през портала на НАП.
 
Изобщо нямам идея по въпроса с данъците, попълних си данъчна декларация за печалбата и всичко е ок.
 
Яко :) А Trader вече е Trading212.

Иначе поразучих - в общи линии има 3 момента за деклариране според моето разбиране:
- притежаване на акции
- продажба (независимо дали на печалба или загуба)
- дивиденти
Всичко става през портала на НАП.
на тях им бяха спрели регистрациите, незнам дали са ги възобновили, някой опитвал ли е скоро да прави регистрация
 
на тях им бяха спрели регистрациите, незнам дали са ги възобновили, някой опитвал ли е скоро да прави регистрация
Гледам, че си има регистрации. Няма проблеми да се регне и логне човек. ;)
 

Горе